10 grudnia 2016 Pani Poprawna 0Comment

Święta zbliżają się wielkimi krokami i wiele osób zastanawia się, co kupić swoim bliskim na prezent. Wybór jest ciężki i w tym wpisie nie powiem Wam, co kupić, ale czego nie kupować. Nie kupujcie zwierzęcia jako prezent! Schroniska są przepełnione nieszczęśliwymi stworzeniami, nie twórzmy sytuacji, które sprzyjają wzrostowi ilości potencjalnych bezdomnych zwierząt. 

Chyba każdy z nas zna bajkę „Zakochany kundel”, gdzie pewna Pani dostaje od swojego męża cudownego cocker spaniela pod choinkę. Cudownie magiczna chwila, spełnienie marzeń, piękny, słodki prezent. Pamiętajmy, że to tylko bajka. W bajkach wszystko jest cudowne i ma szczęśliwe zakończenie. W życiu nie zawsze jest tak kolorowo.

Kupowanie zwierzęcia pod wpływem chwili lub spowodowane brakiem pomysłu na prezent jest najgorszym, co możemy zrobić zwierzęciu. Nieprzemyślany zakup może się skończyć tragicznie. Zwierzę to obowiązek i my, jako dorośli musimy zdawać sobie z tego sprawę. Dziecko chce, od zawsze chciało, tylko czy my jesteśmy na to gotowi? To na nas spadnie cały obowiązek opieki nad zwierzęciem. Weterynarz, jedzenie, akcesoria – stać nas na to? Zwierzę potrzebuje naszej uwagi, czasu, który poświęcimy na jego wychowanie i tresurę. Zwierzak potrzebuje miłości, tak samo jak my.

pexels-photo-133069

Trzeba pamiętać, że mały szczeniaczek czy kociak urośnie i już nie będzie taki słodki i pokorny. Z czasem zacznie rozrabiać, mieć swoje zdanie i humory. Pozostawiony sam sobie nabędzie złe nawyki, a o wiele łatwiej jest czegoś nauczyć i zapobiegać niż oduczyć. Dlaczego zwierzak ma płacić za naszą złą decyzję? Skoro nie potrafimy pogodzić się z tym, że pies zniszczy dywan, kot podrapie sofę, to dlaczego decydujemy się na zakup zwierzaka? To jest decyzja na najbliższe 15 lat, a czasem i więcej, dlatego trzeba ją dobrze przemyśleć.

Takie nieprzemyślane żywe prezenty w najlepszym wypadku trafiają do schroniska. Co kieruje ludźmi, którzy porzucają zwierzęta w lesie, przywiązane do drzewa? Jakim trzeba być człowiekiem, by w tak podły sposób pozbyć się problemu, który samemu sprowadziło się do domu przez brak wyobraźni?

Jest tak wiele rzeczy materialnych, które możemy podarować drugiej osobie, nie decydujmy się na zwierzę, które potem będzie odstawione w kąt, jak stary pluszak, który się znudził. Niech te święta będą dla nas magiczne, spędzone w rodzinnej atmosferze, ale jednocześnie pozbawione zwierzęcych tragedii, dla których święta Bożego Narodzenia to jedynie początek nieszczęśliwych wydarzeń, które dopiero mają im się przydarzyć.